تبلیغات
* وبــلاگ حـامیـان دکتــر احمــــــــدی نـــژاد * - رئیس جمهور امروز به مجلس رفت...


* وبــلاگ حـامیـان دکتــر احمــــــــدی نـــژاد *

اللهم عجل لولیک الفرج...

 

رییس‌جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تأكید كرد:

- لزوم تقویت ذهنیت و اراده مشترك بین دولت و مجلس
-مردمی كه قالی می‌بافند نباید روی حصیر زندگی كنند

رییس‌جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تأكید بر همدلی و همراهی مثبت و سازنده دولت و مجلس برای خدمت به مردم و تعالی كشور، مشكلات و نقاط ضعف اقتصاد كشور و راهكارهای رفع آن و نیز جهت‌گیری‌های كلی در مواجهه با تحریم دشمنان را مورد اشاره قرار داد و اجرای طرح‌های تحولی نظیر هدفمندی‌یارانه‌ها را بهترین تضمین برای رشد پایدار كشور و غلبه بر مشكلات دانست و تصریح كرد: دولت آماده اجرای كامل این طرح می‌باشد و حاضر است خطرپذیری كند تا شرایط بهتری برای دولت‌های بعدی فراهم شود.

رییس جمهور با تاكید بر ظرفیت های عظیم ملت ایران و با بیان اینكه مردمی كه قالی می‌بافند نباید روی حصیر زندگی كنند،اظهار داشت: ملت بزرگ ایران در برابر دشمنان دست بسته نیست و ظرفیت‌های كشور امكان عمل برتر را در مواجهه با موانع و مشكلات برای ما فراهم كرده و باید با همدلی و از موضع خدمت و دفاع از حق ملت در مسیر اصلاح امور و پیشرفت كشور گام برداریم .

دكتر محمود احمدی نژاد صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریك ایام و اعیاد ربیع‌الاول و با اظهار امیدواری برای اینكه این ماه طلیعه تحقق همه آرزوهای بشریت و میل به قله‌های سعادت نهایی تحت حاكمیت امام عصر(عج) باشد، گفت: امروز به خدمت نمایندگان محترم مجلس رسیده‌ایم تا با بررسی مهمترین مسایل كشور راه‌حل‌های آنها را نیز به گفتگو بگذاریم و تلاش كنیم تا ذهنیت و اراده مشترك بین دولت و مجلس بیش از گذشته تقویت شود.

رییس جمهور با بیان اینكه در این جلسه درباره سه مطلب اصلی صحبت خواهد داشت، گفت: مسأله اول رابطه دولت و مجلس است؛ همه ما یك پیكر واحد هستیم و در یك سنگر مشترك حضور داریم، بنده و شما و دولت و مجلس با تعهدی مشترك پای در عرصه مدیریت كشور گذاشته ایم كه عبارت است از خدمت به ملت ، صیانت از ارزش های الهی، پاكی، محبت، حفظ كرامت مردم، خدمتگزاری، تعالی ، عزت ملت ، آبادانی، رفع محرومیت ها، فراهم كردن زمینه آرامش و نشاط مردم و كاهش فاصله ها.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه ما برای منافع خودمان به میدان مسوولیت پای نگذاشته ایم اظهار داشت: مسوولیت های دولت و مجلس مشترك است و تنها مرز بین ما تقسیم كاری است كه صورت گرفته است. بنده شخصاً با اكثریت قاطع نمایندگان محترم سابقه دوستی و همكاری و خدمت به انقلاب و ملت دارم و امروز هم هر دو می خواهیم در خدمت ملت بوده و امور را اصلاح كنیم.

رییس جمهور مبنای دوستی بین دولت و مجلس را همراهی و همدلی برای خدمت به مردم، تعالی كشور و حل مشكلات عنوان و تصریح كرد: دولت بیشترین احترام را برای نمایندگان مجلس قائل بوده و برای اولین بار در طی سفرهای استانی جهت همفكری و كمك و یاری گرفتن از نمایندگان آنان به جلسات استانی دولت دعوت شدند و تعامل خوبی در این باره بین دولت و نمایندگان مجلس شكل گرفت و دوستی ها تعمیق شد.

* عده ای دنبال مخدوش كردن روابط مجلس و دولت هستند

دكتر احمدی نژاد خاطر نشان كرد: هیچ كس نمی تواند مدعی شود كه رییس جمهور خواسته یكی از نمایندگان در مسائل ملی و منطقه ای را به دلیل تفاوت نظرات و مواضع شان پیگیری نكرده، اگر چه متاسفانه عده ای به طور مستمر اخبار خلاف منتشر كرده و با ایراد اتهامات بی اساس سعی می كنند فضای برادری را مخدوش كنند و واضح است كه عده ای از این كار سود سیاسی و احتمالا اقتصادی می برند.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه دولت و مجلس خواسته ها و مسائل مشتركی دارند، گفت: بیش از 95 درصد خواسته های ما مشترك است و 5 درصد باقی مانده را نیز می توان به تفاهم رسید؛ ما برای خدمت آمده ایم و بین ما فاصله ای جز تقسیم كار نیست.

دكتر احمدی نژاد مطلب دوم را حوزه مسوولیت ها و همكاری های مشترك دولت و مجلس برشمرد و اضافه كرد: هم دولت و هم مجلس در دو سطح مسوولیت و كارهای مشتركی دارند، سطح اول مسائل منطقه ای است كه به عنوان مثال نمایندگان مجلس موضوعات و مسائل حوزه های انتخابیه خود را پیگیری كرده و منعكس می نمایند و این دغدغه و مسوولیت مشترك دولت و مجلس است.

رییس جمهور با بیان اینكه كارهای بسیار خوبی در جریان همكاری های دولت و مجلس انجام شده و اقدامات خوبی نیز در حال اجراست، اظهار داشت: از نگاه دولت پیگیری نمایندگان در مسائل منطقه ای بركت و كمكی ارزشمند به دولت، كشور و مجموعه نظام و مردم است اما سطحی دیگری از مسوولیت ها و كارهای مشترك داریم كه مربوط به موضوعات كلان و اساسی كشور است كه آن هم باید به اندازه مسائل منطقه ای مورد اهتمام نمایندگان و مجلس باشد.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به اینكه امروز دو موضوع اساسی و مهم پیش روی دولت و مجلس قرار دارد تصریح كرد: موضوع اول روند رشد كشور است كه مساله ای مستمر می‌باشد ما وارث انقلاب و كشوری بزرگ هستیم كه باید به صورت دائم پیشرفت كند.

رییس جمهور تحریم را موضوع دوم در عرصه كلان و ملی كشور عنوان كرد و ادامه داد: همگان در این اندیشه مشتركیم كه از اهداف اصلی كه ذیل اصل استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی باید پیگیری شود، تسریع روند پیشرفت كشور و رسیدن به جایگاه شایسته ملت ایران است.

دكتر احمدی نژاد خاطر نشان كرد: در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی كارهای فراوان و افتخار آمیزی انجام شده است و به ویژه در سالهای اخیر با همدلی و همكاری دولت و مجلس این روند شتاب نیز گرفته است.

رییس جمهور به قطعی برق در سالهای 85 و 86 به ویژه در فصل تابستان اشاره كرد و گفت: در چند سال اخیر تقریبا معادل كل ظرفیتی كه تا سال 85 برای تولید برق ایجاد شده بود به ظرفیت تولید برق كشور اضافه شده است و با وجود افزایش مصرف ناشی از رشد تولید، امروز به صادر كننده اصلی برق در منطقه تبدیل شده ایم و سالانه معادل یك میلیارد دلار از این محل درآمد داریم.

دكتر احمدی نژاد به دوبرابر شدن ظرفیت تولید فولاد در كشور ، افزایش قابل توجه ظرفیت تولید سیمان، افزایش صادرات غیرنفتی و تولیدات كشاورزی ، پیشرفت های فرهنگی و پیشرفت در عرصه های علم، فناوری ، پزشكی و عرصه های بیوتكنولوژی و نانوتكنولوژی و آبادانی كشور اشاره كرد و افزود: با وجود همه كارهای انجام شده نظیر اجرای طرح های عظیم مسكن مهر، اجرای اصل 44 ، قانون هدفمندی یارانه ها و صدها كار افتخار آمیز دیگر كه در كارنامه مشترك دولت و مجلس ثبت شده است معتقدم می شود چندین برابر این میزان كار كرد.

* نباید در موضوع حقوق بشر بهانه دست دشمنان دهیم

رییس جمهور با تاكید بر اینكه همه می دانیم كه كشورمان چه ظرفیت های بالایی برای پیشرفت دارد اظهار داشت: باید به سطح اول پیشرفت در دنیا برسیم و به عنوان الگو در جهان مطرح شویم؛ این توقع زیادی نیست بلكه اشاره به گوشه ای از توانمندی ها و تراز واقعی ملت ایران است.

دكتر احمدی نژاد تصریح كرد: مساله دوم در سطح كلان و ملی كشور «تحریم» دشمنان است كه می خواهند به این وسیله مانع پیشرفت ملتی شوند كه می خواهد سرافراز زندگی كند. دشمنان با اقدامات سازنده و پیشرفت ملت ایران مخالف هستند، آنها موضوع هسته ای و حقوق بشر را بهانه ای قرار دادند تا روند پیشرفت سریع ایران مختل شود.

دكتر احمدی نژاد اضافه كرد: در مساله هسته ای دیگر تقریبا برای هیچ كس ابهامی باقی نمانده است. درباره موضوع حقوق بشر دفاع ما از كشور به معنای آن نیست كه حق هیچ انسانی در كشورمان ضایع نمی شود البته كم و زیاد این موضوع بحث فعلی ما نیست ولی برای ملتی كه حامل پیام انقلاب اسلامی است حتی یك مورد ظلم هم زیاد و غیرقابل پذیرش است.

رییس جمهور گفت: البته باید وضع كسانی كه به این بهانه به ایران انتقاد می كنند را متذكر شد، آیا آنها می‌توانند ادعا كنند كه حقوق ملت خود را به طور كامل ادا می كنند؟

دكتر احمدی نژاد ادامه داد: اگر چه حقوق بشر بهانه ای دیگر در دست دشمنان است تا با ملت ایران دشمنی كنند اما ما نیز نباید بهانه به دست آنان بدهیم. مطمئنم ملت ایران با دست قدرت خود كه دست قدرت خداست مشكلات را برطرف خواهد كرد و در این مسیر كاملا دست دشمنان را خوانده و توطئه های آنها را خنثی خواهد كرد.

رییس جمهور با اشاره به ادعای دشمنان مبنی بر اعمال سنگین ترین تحریم ها علیه ملت ایران اظهار داشت: تحریم های دشمنان البته مشكلاتی به وجود آورده كه باید درباره آنها چاره اندیشی كرد. دشمنان می خواهند از این طریق به مردم فشار آورده و از آنها انتقام بگیرند و از سوی دیگر با اعمال فشار به بودجه، روند پیشرفت كشور را مختل كنند و در این مسیر گام به گام پیش رفته ، همه توانشان را به كار گرفته اند تا نهایت فشار را به كشورمان وارد كنند و تقریبا هیچ مقاومتی نیز در دنیا مقابلشان وجود ندارد.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه تحریم به طور طبیعی مشكلاتی ایجاد می كند، تصریح كرد: در اثر تحریم سرعت رشد كشور كاهش یافته، مبادلات و تجارت خارجی مختل می شود ، نوسانات و افزایش قیمت پیش می آید ، فعالیت ها و تقاضاهای كاذب رشد می كند و بخش تولیدی وابسته به ارز با مشكل مواجه می‌شود كه هدف اصلی همه اینها تحمیل فشار به مردم است.

رییس جمهور با طرح این سوال كه در برابر تحریم ها چه باید كرد؟ گفت: شاید در حال حاضر نتوان در اراده دشمن برای اعمال دشمنی اش تغییری ایجاد كرد اما این سوال مهمی است كه در برابر بدخواهی های دشمنان چه باید كرد؟

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه سه جهت گیری كلی در مواجه با تحریم ها می توان اتخاذ كرد، ادامه داد: جهت گیری اول ادامه وضع موجود و مقابله و تلاش برای خنثی سازی حملات و فشارهای دشمن است و جهت گیری دوم تسلیم در برابر دشمن است كه این مورد از ساحت ملت بزرگ ایران و دولت و مجلس برآمده از آن به دور است.

رییس‌جمهور ایجاد تحول ساختاری، استفاده از ظرفیت‌های ملی و عبور از تحریم و مأیوس كردن دشمن را جهت‌گیری سوم برای عبور از تحریم‌ها برشمرد و گفت: بسیار روشن است كه راهكار اول در میان‌مدت و درازمدت به ضرر ما خواهد بود چرا كه بالاخره كسی كه حمله می‌كند، همیشه برنده است و آن كسی كه در موضع انفعال قرار دارد باید چیزهایی را از دست بدهد و به همین دلیل معتقدیم جهت‌گیری اول نمی‌تواند شرایط را به سود ملت ایران تغییر دهد، البته دولت ایستاده و شبانه‌روزی مشغول كار و فعالیت است و بسیاری از نمایندگان نیز در این مسیر كمك حال دولت هستند.

* دشمن برای ضربه زدن به كشور روی نقاط ضعف ما حساب باز كرده است

دكتر احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: مطمئناً اگر اقدامات سریع دولت در مقابله با تحریم‌ها وجود نداشت، دشمنان ملت ایران تاكنون به همه اهداف خود رسیده بودند اما خوشبختانه به لطف خدا و هوشمندی ملت ایران، نتوانستند به آنها دست یابند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه معتقدیم می‌شود با همدلی و همكاری طراحی‌ها و تهدید دشمنان را به فرصت و عنصری سازنده در اقتصاد تبدیل كرد، گفت: برای دستیابی به این منظور باید نقاط ضعفی كه دشمن روی آنها برای ضربه زدن به ملت ایران حساب باز كرده را شناسایی كنیم.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه چهار نقطه ضعف اصلی در اقتصاد كشور وجود دارد كه دشمنان آن را شناخته و براساس آن اقداماتی را برای ضربه زدن طراحی كرده‌اند اظهار داشت: ضعف اول در اقتصاد كشور، مسیر جریان ثروت و سرمایه است؛ بیش از 50 سال است كه جریان ثروت و سرمایه به معنای حقیقی آن اعم از نیروی انسانی كارآمد در جهات خاصی شكل گرفته است.

رییس‌جمهور ادامه داد: به لحاظ جغرافیایی جریان ثروت و سرمایه در كشور از نقاط دورتر و محروم‌تر به نقاط برخوردارتر و مركزی كشور بوده و این جریان مدام ادامه دارد به گونه‌ای كه حتی یك نیروی متخصص و توانمند كه در منطقه‌ای دور طلوع می‌كند، باید برای رشد و شكوفایی به نقاط مركزی كشور بیاید.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: به لحاظ طبقات و دهك‌های درآمدی نیز جریان سرمایه و ثروت از جیب دهك‌های با درآمد كمتر به جیب دهك‌های با درآمد بیشتر بوده و این جریان مستمری است كه تاكنون در كشور شكل گرفته است.

رییس‌جمهور با بیان اینكه به لحاظ نوع فعالیت اقتصادی جریان ثروت و سرمایه از فعالیت‌های تولیدی مثبت و ماندگار به سمت سفته‌بازی و فعالیت‌های كاذب بوده است، گفت: این نوع حركت ثروت و سرمایه در یك نظام سرمایه‌داری توجیه‌پذیر است اما در كشور ما كه به دنبال عدالت هستیم و همه ملت از نگاه مكتب و حاكمان حقوق مساوی داشته و باید فرصت رشد و تعالی داشته باشند، قابل قبول نیست.

دكتر احمدی‌نژاد منحصر شدن عرصه اصلی اقتصاد به افرادی خاص و خارج شدن توده‌های مردم از فعالیت‌های ماندگار اقتصادی را ضعف دوم اقتصاد كشور دانست و تصریح كرد: به واسطه این ضعف و رشد تولید وابسته به ارز نفتی، كسانی كه همواره مورد حمایت‌های سیاسی قرار دارند در مراتب بالاتری حضور پیدا می‌كنند و توده‌های مردم به مرور كنار گذاشته می‌شوند.

* نباید عمده اقتصاد كشور در اختیار عده ای معدود قرار گرفته و بقیه مردم عناصر فرعی باشند

رییس‌جمهور خاطر نشان كرد: نمی‌شود اصل اقتصاد كشور را به دست سه الی چهار هزار نفر داد و بقیه مردم از صحنه كنار گذاشته شده و یا تبدیل به عنصر فرعی در اقتصاد شوند.

دكتر احمدی‌نژاد عامل اصلی در تحقق این دو نقطه ضعف در اقتصاد را سیستم بانكی كشور عنوان كرد و اظهار داشت: سیستم بانكی به معنای مدیران و كاركنان مشغول در این سیستم نیست بلكه سیستم بانكی كشور به گونه‌ای است كه دائماً ثروت را از نقاط دور و محروم كشور به نقاط برخوردار و مركزی و از طبقات محروم به طبقات برخوردار حركت می‌دهد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینكه در نقطه مقابل ضعف‌های موجود در اقتصاد، كارها و فعالیت‌هایی توسط دولت در مناطق محروم شكل گرفته است، خاطر نشان كرد: سهام عدالت، هدفمندی یارانه‌ها، اجرای طرح‌های مسكن مهر، روستایی و بهسازی روستاها و نیز احداث بنگاه‌های كوچك در مناطق محروم در نقطه مقابل نقاط ضعف اقتصاد كشور بوده و این به معنای بازتوزیع ثروت از لایه‌های بالایی به نقاط دور و محروم است.

دكتر احمدی‌نژاد با اتكا بودجه‌های هزینه‌ای دولت به ارز نفتی را ضعف سوم اقتصاد كشور دانست و تصریح كرد: این موضوع از حدود سال 1350 در كشور شروع شده و هر روز ابعاد آن افزایش یافته است و تنها در برخی مقاطع دولت ها و مجالس سعی كردند تا این میزان را مقداری كاهش دهند كه نمونه‌ای از آن كار مشترك دولت و مجلس در تاسیس صندوق توسعه ملی است كه براساس آن بخشی از ارز نفتی از سبد دولت خارج و صندوقی برای سرمایه‌گذاری‌ها در كشور ایجاد شد.

رییس‌جمهور افزود: به طور متوسط همواره در بودجه‌های هزینه‌ای دولت، وابستگی به درآمد نفت اضافه شده و این از عوامل اصلی تورم مستمر و نهادینه در كشور است.

دكتر احمدی‌نژاد عدم اتكا به برنامه‌های اقتصادی كشور به منابع بومی و سرزمینی و اتكا به مدل‌های اقتصادی اقتباسی را به عنوان چهارمین ضعف اقتصاد كشور برشمرد و گفت: عمده نظریه‌ها و مدل‌هایی كه هم برای تحلیل و هم برای برنامه رشد اقتصادی ایران مطرح می‌شود، نوعاً سرمایه‌داری یا سوسیالیستی است.

رییس‌جمهور خاطر نشان كرد: بخش وسیعی از صنعت كشور متكی به منابع بومی نبوده و یا در حد ظرفیت از منابع بومی استفاده نمی‌كند و به همین دلیل وابسته به ارز نفتی است.

دكتر احمدی‌نژاد در بیان راه‌حل‌های برطرف كردن این نقاط ضعف در اقتصاد كشور اظهار داشت: اولین راه‌حل این است كه مسیر جریان ثروت و سرمایه را تغییر دهیم چرا كه اگر این مسیر تغییر نكند مشكلات همچنان پابرجا خواهد بود.

* ثروت و سرمایه های این سرزمین باید در تمام نقاط كشور چرخش داشته باشد

رییس‌جمهور با تأكید بر اینكه ثروت و سرمایه باید در تمام نقاط كشور چرخش داشته باشد، گفت: امروز تمركز 25 درصد تولید ناخالص ملی در تهران است و این باعث می‌شود كه قدرت آبادانی در كشور كاهش یافته و نقاط محروم فرصت سرمایه‌گذاری‌ها را از دست بدهند.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه باید سفته‌بازی و گرایش به سمت فعالیت‌های كاذب را محدود و از اقتصاد كشور خارج كرده و فعالیت‌های پایدار را مورد حمایت قرار دهیم، گفت: در همین راستا باید تقاضا برای كالاهایی مانند طلا و سكه كه ارزشی برای اقتصاد كشور ایجاد نمی‌كند، كاهش یابد.

رییس‌جمهور عمومی و مردمی كردن اقتصاد را به عنوان دومین راه‌حل اصلی برشمرد و تصریح كرد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده و طرح‌هایی به اجرا برسد كه همه مردم در تمام سرزمین ایران فرصت فعالیت سازنده اقتصادی پیدا كرده و فعال شوند.

دكتر احمدی‌نژاد استفاده حداكثری از منابع بومی و سرزمینی را به عنوان سومین راه‌حل عنوان كرد و گفت: ایران كشور ثروتمند و بزرگی است كه اگر متكی به منابع بومی و سرزمینی خودمان باشیم هم رشدی پایدار داشته و هم آسیب‌پذیری ما به حداقل خواهد رسید.

رییس‌جمهور با بیان اینكه قطع رابطه بودجه هزینه‌ای دولت به ارز نفتی، چهارمین راه‌حل برطرف كردن نقاط ضعف اقتصاد كشور است، خاطر نشان كرد: باید در این خصوص تصمیمی مشترك گرفته و یك بار آن را به اتمام برسانیم، البته مشخص است كه در این مسیر متحمل فشارهایی خواهیم بود اما باید آن را تحمل كنیم چرا كه این كار برای اقتصادی كه صد سال به درآمد نفتی متكی بوده و از آن هزینه كرده دشوار است.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه دولت چهار اقدام و پیشنهاد مشخص با چارچوبی آماده برای رفع مشكلات اقتصادی كشور دارد، اظهار داشت: پیشنهاد اول دولت استفاده از زمین به عنوان بالاترین ثروت خدادادی ملت ایران است.

رییس‌جمهور با اشاره به وسعت ایران 187 میلیون هكتاری سرزمین ایران گفت: از این میزان 25 میلیون هكتار را دشت و كویر مركزی كه نوعاً معدن می‌باشد، تشكیل داده و حدود 103 میلیون هكتار از وسعت ایران متعلق به جنگل و مراتع است كه از این میزان 14 میلیون آن را جنگل‌ها تشكیل دادند كه 12 میلیون آن در دامنه زاگرس جنگل‌های بنه، بلوط و بادام كوهی است.

دكتر احمدی‌نژاد ادامه داد: 2.5 میلیون هكتار از وسعت سرزمین ایران تحت اشغال مراكز سكونتی، صنعتی و كاربری‌های دامی و طیور است.

رییس‌جمهور با طرح این سوال كه آیا از زمین موجود در كشور به درستی استفاده شده است؟ گفت: امروز در كشور حدود 45 میلیون هكتار زمین قابل كشت وجود دارد، كه تنها 14 میلیون هكتار آن زیر كشت و 4 میلیون هكتار دیگر آیش است و این به معنای آن است كه حداقل 27 میلیون هكتار زمین قابل كشت دیگر در كشور موجود است و شرایط كشت از جمله آب نیز برای آنها وجود دارد.

* ظرفیت های زیادی برای رونق اقتصاد در بخش كشاورزی و معدن در كشور داریم

دكتر احمدی‌نژاد با تأكید مجدد بر لزوم مردمی كردن اقتصاد اظهار داشت: چرا نباید ثروت‌هایی كه امروز در بازار سكه و ارز در حال چرخش بوده و به اقتصاد آسیب می‌زند در بازار تأمین منابع آب برای كشاورزی وارد شود و باید تصمیماتی گرفته شود كه سرمایه‌ها به آن سمت هدایت شوند.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه زمانی طرحی در خصوص خروج دام از جنگل با این توجیح كه دام‌ها موجب تخریب جنگل می‌شوند، مطرح شد، اظهار داشت: تاریخ نشان داده كه بهترین جنگل‌بانان و حافظان جنگل ساكنان جنگل و دامداران هستند و اگر امروز 14 میلیون هكتار جنگل كشور به دامداران برگردد، موجب ایجاد بیش از 400 هزار اشتغال در كشور خواهد بود.

رییس‌جمهور با بیان اینكه امروز بیش از 6 میلیون هكتار جنگل بلوط در كشور رها شده و از سویی دیگر دولت افرادی را برای حفاظت از جنگل‌ها استخدام می‌كند، اظهار داشت: حداقل سالانه 6 میلیون تن بلوط در كشور تولید می‌شود كه اكثر آن در پای درخت هدر رفته و هیچ استفاده‌ای از آنها نمی‌شود.

دكتر احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: تحقیقات صورت گرفته نشان داده كه از جنگل‌ها و دامنه‌های آنها در راستای تولیدات گیاهان دارویی و علوفه استفاده‌های بسیار زیادی می‌توان كرد و این در حالی است كه ما از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده نمی‌كنیم.

رییس‌جمهور استفاده از معادن كشور را به عنوان راهكار دوم دانست و گفت: دولت یك بررسی انجام داده كه طبق آن معادن كشور قابل تقسیم به 250 هزار بلوك معدنی است كه در حال حاضر كمتر از 15 هزار بلوك آن استفاده شود.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: می‌توانیم با اصلاح برخی موارد قانونی و برنامه‌ها در دولت و مجلس بسیاری از این بلوك‌های معدنی را برای اكتشاف در اختیار بخش مردمی قرار دهیم كه در این صورت سرمایه‌ها به جای اینكه به سمت بازارهای كاذب برود به این سو خواهند آمد.

رییس‌جمهور ادامه داد: در خصوص 27 میلیون هكتار زمین كشاورزی قابل كشت در كشور نیز می‌توان با همین روش به مردم اجازه حضور داده و سرمایه‌ها را به این سمت سوق داد.

دكتر احمدی‌نژاد هدفمندی یارانه‌ها را به عنوان سومین راهكار عنوان كرد و با بیان اینكه هدفمندی یارانه‌ها استفاده از منابع ملی است، گفت: یك منبع عظیمی در كشور وجود دارد؛ روزانه یك میلیون 883 هزار بشكه نفت و میعانات نفتی به پالایشگاه‌های كشور تحویل داده می‌شود و نیز سالانه 150 میلیارد متر مكعب گاز وارد شبكه می‌شود كه این یك ثروت عظیم است كه باید آزاد و بازتوزیع شود.

رییس‌جمهور با بیان اینكه گام اول هدفمندی یارانه‌ها با یاری خدا، عنایات امام عصر(عج)، هوشمندی و حضور بی‌نظیر ملت، برداشته شد كه آثار بسیار خوبی برای كشور داشت، گفت: در طرحی كه دولت برای هدفمندی یارانه‌ها به مجلس ارائه داد، قرار بود كه درآمدها به نفع طبقات كم‌برخوردار بوده تا تعادل ایجاد شود و نیز قرار بود بین بنگاه‌ها از بنگاه‌های بزرگ به سمت بنگاه‌های كوچك تعدیل ایجاد كنیم كه به واسطه آن در نهایت در بودجه دولت به تعدیل كلی برسیم.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه در گام اول هدفمندی یارانه‌ها بخش مهمی از این اهداف محقق شده است، تصریح كرد: امروز مدل هدفمندی یارانه‌ها در ایران در مجامع جهانی به عنوان مدلی ایرانی ثبت شده است و این جزء معدود مدل‌هایی است كه اقتصاد ما را از نظام سرمایه‌داری و سوسیالیستی خارج كرده است.

رییس‌جمهور خاطر نشان كرد: به واسطه هدفمندی یارانه‌ها ضریب جینی از 47 درصد به 37 درصد و نسبت درآمد از 12.45 برابر به 10.17 برابر و در خانوارهای روستایی از 12.63 به 9.38 در سال 89 رسیده است.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه هیچ یك از طرح‌های اقتصادی در كشور به اندازه طرح هدفمندی یارانه‌ها نتوانسته شاخص‌ها را به این میزان تغییر دهد، تصریح كرد: هدفمندی یارانه‌ها موجب صرفه‌جویی در مصرف بنزین و گازوئیل شد به گونه‌ای كه تنها در سال 90 نیاز كشور به واردات فرآورده‌های نفتی 17.5 میلیارد دلار كاهش و صادرات نفتی كشور 11 میلیارد دلار افزایش یافت و در عین حال واردات كالا نیز 3 میلیارد دلار با كاهش مواجه بوده است.

رییس جمهور تاكید كرد: اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها تورمی را كنترل كرد كه خیلی ها در باورشان نمی گنجید؛ نرخ تورم در آغاز اجرای این قانون 10.1 درصد بود و تورم نقطه ای 12.8 درصد بود كه این دو معیار در دی ماه سال 90 در رقم 20.9 درصد به هم رسیدند و شما كه با اقتصاد آشنا هستید می دانید مهار تورم با رسیدن به این دو معیار به یكدیگر محقق می شود و به نطقه واحد رسیدن نرخ عمومی تورم و تورم نقطه ای باعث تخلیه بار تورم می شود.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه در فاصله زمانی آغاز اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها تا دی ماه كه بار تورمی ناشی از اجرای آن تخلیه شد حدود 5 درصد نیز تورم بین المللی داشتیم، گفت: این آمار گواه آن است كه اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها برخلاف برخی ادعاها آثار تورمی جدی نداشته و حتی بر خلاف برخی ادعاها كه مدعی هستند اجرای این طرح نقدینگی را افزایش داده آمار گواه آن است كه افزایش 25 درصدی نقدینگی در سال 89 با اجرای این قانون در سال 90 به 19.4 درصد كاهش یافته است.

رییس جمهور افزود: اجرای این قانون برخی مصارف راهبردی را كنترل كرده و خیال باطل دشمنان را مبنی بر اینكه تحریم بنزین با توجه به مصرف لجام گسیخته آن در ایران می تواند این كشور را با مشكلی جدی مواجه كند نقش بر آب كرد و نیاز كشور به واردات بنزین با اجرای این قانون به صفر رسید.

* هدفمندی یارانه ها بهترین راه مشاركت دادن واقعی مردم در اقتصاد است

دكتر احمدی نژاد با اشاره به اینكه صندوق منابع هدفمندی یارانه ها با وجود طلبكار و بدهكار بودن در مجموع از تراز مثبتی برخوردار است، اجرای این قانون را بهترین راهكار برای واگذاری تصمیم گیری در اقتصاد كشور به مردم توصیف و تصریح كرد: نباید ما به جای مردم تصمیم بگیریم و اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها بهترین راهكار در مشاركت دادن واقعی مردم در اقتصاد است.

رییس جمهور اظهار داشت: هیچ دولتی نمی تواند ادعا كند كه می داند مردم چه می خواهند و لذا راهكار درست آن است كه ثروت های كشور در اختیار مردم به عنوان مالكان واقعی آن قرار گیرد تا خود درباره آن تصمیم بگیرند.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه برخی ها مدعی هستند كه اجرای این قانون موجب بیكاری و تنبلی افراد می شود ، اضافه كرد : آیا در عموم كشورهای دنیا بیمه بیكاری پرداخت نمی شود؟ آیا كسانی كه بیمه بیكاری دریافت می كنند دیگر میل و رغبتی به كار كردن ندارند؟ دلبستگی فقرا به پول بیشتر است یا اغنیاء ؟

رییس جمهور با اشاره به اینكه دنیا ایران را برای اجرای موفق قانون هدفمند كردن یارانه ها تحسین كرد، گفت: این مایه افتخار دولت و ملت جمهوری اسلامی است كه البته از سویی دیگر مایه نگرانی دشمنان شد، چرا كه آنها دیدند بزرگترین طرح اقتصادی كه سالها بود هیچ دولتی نتوانسته بود آن را اجرا كند توسط این دولت و با كمك مجلس با موفقیت اجرا شد و از سوی دیگر ظرفیت ملت را مشاهده كردند كه چگونه دولت را در اجرای این طرح یاری كردند و به این نتیجه رسیدند كه اگر چنین طرح هایی پی در پی اجرا شود دیگر دست آنان به دامان بلند ملت ایران نخواهد رسید و از اعمال فشار بر ایران ناتوان خواهند ماند.

دكتر احمدی نژاد ادامه داد: دشمنان دیدند كه در اثر اجرای این طرح همبستگی ملت ایران بیش از پیش تقویت شد و اقتصاد این كشور به سرعت در حال كسب توانایی های حضور در عرصه رقابتی شدن است و ظرفیت های واقعی ایران در حال فعال شدن و رشد پایدار این كشور سرعت زیادی یافته است در نتیجه تحریم ها را شدت بخشیدند تا خللی در روند اجرای طرح های تحولی اقتصادی در ایران به وجود آورند.

رییس جمهور اجرای طرح هایی نظیر قانون هدفمند كردن یارانه ها را بهترین تضمین برای رشد پایدار كشور برشمرد و اظهار داشت: دولت آماده اجرای كامل این طرح است و معتقد است در اثر آن روند مصرف در كشور منطقی شده ، بهره وری افزایش یافته، وابستگی دولت به ارز كاهش یافته و فقر ریشه كن خواهد شد و برای این منظور مطالعات خود را كامل كرده و كاملا آماده است.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه رقم فعلی یارانه انرژی در كشور را با ارز مرجع 2 هزار و 500 تومانی معادل 310 هزار میلیارد تومان است كه می شود این رقم را باز توزیع كرد، تصریح كرد: این اعداد واقعی است و تبعات و آثار اجرای كامل قانون نیز به طور كامل مورد مطالعه قرار گرفته است اما با این اوصاف آنچه گفتم بیان راهكار بود نه ایجاد توقع.

رییس جمهور با بیان اینكه وقتی ظرفیت در كشور وجود دارد باید برای استفاده از آن برنامه ریزی شود خاطر نشان كرد: باور دارم می توانیم حداقل مناسبی از معیشت، برای مردم فراهم كرده و فقر را ریشه كن كنیم.

* دولت هیچ نیت و قصد انتخاباتی در اجرا یا عدم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ندارد

دكتر احمدی نژاد با اشاره به مخالفت های گسترده با اجرای مرحله اول قانون هدفمند كردن یارانه ها گفت: برخی می گفتند اگر مرحله اول این قانون اجرا شود تاثیر منفی در توفیق آنان در انتخابات خواهد داشت و حالا كسانی كه با همان مخالفان اجرای مرحله اول قانون مشترك هستند، می گویند دولت برای توفیق در انتخابات پیش رو می خواهد مرحله دوم این قانون را اجرا كند! بالاخره كدامیك از این حرفها درست است؟

رییس جمهور تاكید كرد: دولت نه در زمان آغاز اجرای مرحله اول این قانون دغدغه و نیات انتخاباتی داشت و نه از اجرای مرحله دوم آن سودای پیروزی در انتخابات دارد. حتی برخی می گویند این قانون قبل از اجرا محكوم به شكست است اما باز اظهار نگرانی می كنند كه اجرای آن برد انتخاباتی دارد.

دكتر احمدی نژاد با تاكید بر اینكه شرایط روز اقتصاد كشور ضرورت احیا منابع و استفاده صحیح از آنها را دوچندان می كند افزود: دولت حاضر است خطر پذیری كند تا شرایط بهتری برای دولت های بعدی فراهم شود. معتقدیم اختلاف نظرهای موجود درباره این مساله قابل حل است چرا كه هدف و دغدغه های دولت و مجلس مشترك است و می توان با گفتگو به راهكار واحدی رسید.

رییس جمهور اظهار داشت: اجرای طرح های بزرگ در كشور فقط از طریق تفاهم دولت و مجلس ممكن است و اجرای چنین قانونی كه به عزم ملی نیاز دارد، بدون تفاهم مقدور نیست و تصور اجرای آن بدون تفاهم از منطق مدیریتی به دور است.

رییس‌جمهور با تأكید بر اینكه اقتصاد نیازمند تمركز مدیریت است، گفت: از چند نقطه موازی نمی‌توان كارها را پیش برد و ما نیازمند آن هستیم تا در مدیریت اقتصادی كشور تمركز ایجاد شود.

دكتر احمدی‌نژاد تصریح كرد: تجربه نشان داده است این دولت هر حرفی كه بزند پای آن ایستاده و خود را فدا می‌كند تا كارها به اجرا برسد.

رییس‌جمهور تأكید كرد: اگر طرح‌ها و برنامه‌های دولت پشتیبانی و حمایت شود و تصمیم‌گیری و اجرا در آن متمركز باشد، به فضل الهی دولت موفقیت آن را تضمین می‌كند، منتها این نیازمند همكاری، همراهی و پشتیبانی است.

* برای این دولت روز اول خدمت با روز آخر هیچ تفاوتی ندارد

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه دولت و مجلس می‌توانند با مشاركت و همدلی چند كار بزرگ را سازماندهی كنند، تصریح كرد: عده‌ای به بنده توصیه می‌كنند كه با توجه به اینكه شش ماه بیشتر از عمر این دولت باقی نمانده، طرح‌های باقی مانده را رها كنم اما این سوال مطرح است كه مگر روز اول و آخر دولت یك دولت با یكدیگر تفاوتی دارد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینكه در خدمت به مردم هر روز دارای اهمیت بوده و می‌توان در آن كارهای بزرگی انجام داد، اظهار داشت: ما تعهد داده‌ایم كه تا روز آخر برای مردم كار و تلاش كنیم.

دكتر احمدی‌نژاد تصریح كرد: در آینده نیز هر دولتی كه ملت ایران آن را برمی‌گزینند باید همه از آن پشتیبانی و حمایت كرده و با آن همراهی كنند، چرا كه طبق قانون اساسی باورها و ظرفیت ملت ایران، در نهایت آنچه كه مردم تصمیم می‌گیرند درست خواهد بود.

رییس‌جمهور با تأكید بر اینكه دولت آماده تحمل سختی‌ها برای انجام كارهای بزرگ در كشور است، گفت: البته برخی دوستان هستند كه بی‌انصافی كرده و از مرز نقد عبور می‌كنند در حالی كه نقد بالاترین هدیه برای هر مسئول و دولتی است.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه این موضوع به عنوان یك اتهام مطرح شده كه دولت بخشی از منابع ارزی را مخفیانه با قیمت 2500 تومان فروخته و آن را برای پرداخت یارانه‌ها مخفی كرده است، اظهار داشت: این اتهام در حالی مطرح می‌شود كه بنده در جلسه‌ای كه برخی از نمایندگان و نائب رییس مجلس حضور داشتند، عنوان كردم اجرای این طرح بدون تفاهم دولت و مجلس ناممكن است؛ این اتهام كوچكی نیست در حالی كه اقدامات دولت زیر نظر دستگاه‌های نظارتی مختلف قرار دارد.

* اصلاح پی در پی قانون، ناقض ثبات و مخل برنامه ریزی برای اداره كشور است

رییس‌جمهور با بیان اینكه صادق‌ترین دولت را به چندین تخلف متهم كرده‌اند، خاطر نشان كرد: یكی از اشكالاتی كه عده‌ای به بنده وارد می‌دانند این است كه مسایل و موضوعات مختلف از جمله هدفمندی یارانه‌ها را با مردم مطرح می‌كنم در حالی كه معتقدم دولت هیچ كار محرمانه‌ای ندارد كه بخواهد آن را از مردم پنهان كند.

دكتر احمدی‌نژاد تصریح كرد: در موضوع بانكی تندترین عبارات و اتهامات نسبت به برخی از پاك‌ترین فرزندان ملت در دولت روا داشته شد كه البته فعلاً نیز دولت محلی برای رسیدگی به شكایات خود ندارد.

رییس‌جمهور با بیان اینكه ما می‌خواهیم تا آخرین روز در خدمت ملت كار و تلاش كنیم و در این مسیر هیچ بحث و موضوع سیاسی وجود ندارد،‌ خاطر نشان كرد: ملت بزرگتر از این است كه كسی بخواهد با آن سیاسی برخورد كند.

دكتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه قانون اساسی سندی است كه پایه اداره كشور و تنظیم‌كننده روابط همه با هم و مبنای حقوق ملت و مسئولیت‌ها و اختیارات بخش‌های مختلف حكومت است، گفت: بخشی از اختیارات قوای سه‌گانه به نوعی ناظر بر قوای دیگر است، اما معنای آن دخالت قوا در كار یكدیگر نیست.

رییس‌جمهور ادامه داد: البته اقدامات دستگاه‌هایی نظیر نظارت بازرسی كل كشور و بررسی‌های دیوان محاسبات به معنای دخالت در كار دیگران و ناقض استقلال قوا نیست.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه برای قوه مجریه نیز اختیاراتی مستقل و ناظر بر سایر قوا وجود دارد، خاطر نشان كرد: دولت هیچگاه در قانون‌گذاری تلاشی برای دخالت نداشته و نخواهد داشت، اما اگر تصمیمات دولت حتی انتساب افراد به مسئولیت‌ها دائماً با طرح و مصوباتی متوقف بشود، حقیقتاً دولت چگونه می‌تواند كار كند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه در منطق عمومی اگر قانون بخواهد به صورت پی در پی اصلاح شود در كشور ثبات باقی نخواهد ماند، خاطر نشان كرد: برنامه‌ریزی براساس ثبات ایجاد می‌شود كه در این مسیر باید عناصر ثابت اصلی را مدنظر قرار داده و مطابق با آنها برنامه‌ریزی‌های طولانی مدت شود اما اگر دائماً در قوانین برنامه و بودجه تغییراتی بوجود آید برنامه‌ریزی‌ها مطمئناً دچار مشكل خواهند بود.

* اهمیت مجلس به سرایت دادن دایره اختیارات آن به مرزهای اجرا نیست

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه معتقدیم قانون اساسی هندسه‌ای برای نظام حكومتی طراحی كرده كه اگر از تعادل خارج شود كشور آسیب خواهد دید، اظهار داشت: اگر دولت بخواهد در كار سایر قوا دخالت كرده و یا سایر قوا بخواهند در امور اجرایی و اختیارات دولت دخالت كنند، كشور دچار مشكل خواهد شد چرا كه توسعه مرز اختیارات یك قوه به سایر قوا حتماً به ضرر مدیریت كشور خواهد بود.

رییس‌جمهور افزود: جایگاه مجلس به لحاظ مسائل مهم و موضوعات اساسی كشور كه در آن مطرح می‌شود بسیار رفیع است و هرگز اهمیت مجلس به این نیست كه بخواهد دایره اختیارات را به مرزهای اجرا سرایت بدهد چرا كه این كار به نفع هیچ‌كدام از ما نخواهد بود.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اصل 138 قانون اساسی كه عنوان می‌كند كه تصویب‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های دولت و مصوبات كمیسیون‌های مذكور در این اصل ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی كه آنها برخلاف قوانین بیابند با ذكر دلیل برای تجدید نظر به هیأت وزیران بفرستد، گفت: هر برداشتی كه نمایندگان مجلس از این اصل دارند، دولت نیز در آن مشترك است.

رییس‌جمهور با بیان اینكه در قانون‌گذاری دو مسیر مقدماتی داریم، گفت: یكی طرح نمایندگان است كه اگر 15 نفر از نمایندگان طرحی را ارائه كنند، باید در مجلس مطرح شود، مسیر دوم لایحه‌ای است كه از سوی دولت مطرح می‌شود كه براساس آن، با توجه به اینكه دولت به این نتیجه می‌رسد كه باید كاری در كشور انجام شود، لایحه‌ای را برای تصویب به مجلس ارائه می‌دهد.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه اگر لایحه دولت در مجلس به نحوی دگرگون شود كه تشخیص دولت این باشد كه این مصوبه اهداف مورد نظر را محقق نمی‌كند، آیا می‌شود دولت را موظف به انجام آن كرد؟

رییس‌جمهور با اشاره به اصول 75، 113 و 126 قانون اساسی كه در آن عنوان شده كه رییس جمهور مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی كشور را مستقیماً برعهده دارد و می‌تواند اداره آن را به عهده دیگری بگذارد، گفت: اگر این قانون از دست رییس‌جمهور خارج شود، چگونه رییس‌جمهور می‌تواند، برنامه، بودجه و امور اداری استخدامی كشور را اداره كند؟

*قانون اساسی اصل و ضامن بقای كشور است

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه قانون اساسی اصل و ضامن بقای كشور است و مدیریت اجرایی كشور باید متمركز بوده و استقلال قوا برای هر سه قوه باشد،‌ تصریح كرد: دولت بدنه كارشناسی كل كشور بوده كه متعلق به همه كشور و قوا است.

رییس‌جمهور با بیان اینكه در شرایط سخت كنونی وزرای اقتصادی دولت و رییس كل بانك مركزی بیشتر وقت خود را بخاطر احضار نهادهای نظارتی صرف می‌كنند، گفت: در این شرایط و با اینگونه برخوردها چگونه می‌توانند به كنترل بازار و اوضاع اقتصادی كشور برسند.

دكتر احمدی‌نژاد خاطر نشان كرد: اگر كسی سوء استفاده و تخلفی كرد در هر مسئولیت و قوه‌ای كه حضور دارد باید مورد بررسی قرار گیرد، اما موضوعاتی است كه دچار ابهامات و گزارش‌های تأیید نشده‌ای است كه باید آنها را اداره كرد و كارها را به پیش برد.

رییس‌جمهور با بیان اینكه نمی‌شود یك قوه ولو با دلایل درست دائماً تحت فشار باشد، گفت: این مسائلی كه مطرح می‌شود دعوا نبوده بلكه بیان مشكلات به منظور رسیدن به راهكار و چاره‌جویی است.

دكتر احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه ملت ایران در برابر دشمنان خود دست بسته نیست، خاطرنشان كرد: ظرفیت‌های كشور امكان عمل برتر را برای ما فراهم كرده و باید با همدلی و از موضع خدمت و دفاع از حق ملت كارها را به پیش برده و در مسیر رفع مشكلات و پیشرفت و آبادانی كشور گام برداریم.

رییس‌جمهور با اشاره به ظرفیت های گسترده ملت ایران خاطر نشان كرد: مردمی كه قالی‌ می‌بافند نباید روی حصیر زندگی كنند و ملتی كه روی دریای ثروت نشسته است نباید فقیر داشته باشد و مطمئناً ملتی كه از تاریخ، فرهنگ، تمدن، همت و اراده والا برخوردار است و پیامبر، علی(ع)، حسین(ع) و مهدی(عج) دارد، هرگز در نخواهد ماند و قله‌ها را فتح خواهد كرد.[ چهارشنبه 27 دی 1391 ] [ 07:34 ب.ظ ] [ مسافر آسمان ] نظرات      قالب ساز آنلاین